Thursday October 3rd

Alleyway Grille – All Ages Open Mic Night 6pm–11p

Aviator Hotel – Open Mic Night w/ TLoop 7p-11p

The Carousel Lounge – Motown, Soul Rock & Roll 8p-11p

Chair 5 (Girdwood) — Hwy9 10:30p-1:30a

Dave & Buster’s – DJ Covy 9p-12a

Don Jose’s (Soldotna) – Bill Mabrey 6p-9p

Goldie’s AK (Fairbanks) – Sound Check 7p-9p

Heart of the City – Termination Dust and Co. w/ Granddad, Hikes, & Kittiwake 7:30p-11:30p

Howling Dog Saloon (Fairbanks) – Thursday Night Jam 8p-11p

Long Branch Saloon – JD Cox & The Harmonica Guy 9p-1a

Koot’s – Fireside Thursdays w/ DJ JoJo 10p-2:10a

The Marlin (Fairbanks) – Joseph Ransdell-Green 8p-9:30p

Matanuska Brewing Downtown – Miguel & Whitney 7-10p

The Mug-Shot Saloon (Wasilla) – 80’s Dance Party 9p-1a

PubHouse – Danger & Diva 6p-9p

The Rendezvous (Juneau) — Blackwater Railroad Company 9p-1a

Tailgaters Sports Bar & Grill (Wasilla) – AK Acoustic Projekt 7p-10p

Tequila 61˚ — Becky Kotter 6p-9p

Tony’s Bar (Kodiak) – Country Dance Night w/ Kodiak Country Dancers 8p-10:30p

UAF Charles Davis Concert Hall (Fairbanks) – Music at One: Fall 2019 1p-2p

Van’s Dive Bar – Queer As Hell Drag Show 9p-12a

Whale’s Tail – Black Sheep Comedy Standup 7p-9p

Yukon Bar (Seward) – Jam Night w/ Ben Sayers 9p-1:30a

Friday October 4th

49th State Brewing – Scared Scriptless Improv! 8p-9:30a

907 Alehouse – Hwy9 8p-12a

Addie Camp (Soldotna) — Rivertown Royal Duo 6p-8p

Alaska Center for the Performing Arts – First Friday at the PAC — Under the Sea 5:30p-7:30p

Alaska Dance Promotions – Salsa Lessons & Dance Party 8p-1:30a

Alibi Bar & Café – DJ Tim Hatfield 10p-1a

American Legion Spenard Post 28 — Acoustic Steak Night w/ Uncle Jim, the EastSide Balladeer! 6p-8p

Anchorage Moose Lodge – DJ Rico 8p-12a

Arctic Fox (Fairbanks) – Marc Brown & The Blues Crew 10p-3a

The Avenue Bar – DJ Covy 10p-2:30a

Band of Brothers AK (Wasilla) – Live Music Family Night ft. The Keenen Brown Band 6p-8p

Best Western Golden Lion Hotel – Argentine Tango 6p-11p

The Carousel Lounge – The Vintage Retro 10p-2a

Christ Lutheran Church – Evening of Classics 7p-9p

Eagan Center – German Club Oktoberfest 7p-12a

Four Corners Lounge – ArcticOutlaws 10p-2a

Garcia’s Cantina & Café (Eagle River) – First Fridays at the Cantina with Will H. Johnson 9p-12a

Hard Rock Café – Bullet Band Alaska 9p-2a

Hap Ryder Riverfront Theatre (Fairbanks) – Noises Off 7:30p-10p

Hering Auditorium (Fairbanks)– We Banjo 3 7:30p-10:30p

Humpy’s -The Snogos 9p-1a

Juneau Arts & Culture Center – The Great Pumpkin Dance 7p-10p

Koot’s – PFD Party ft Wuki, Astronomar, & DJ Fractal Theory 9p-2:30a

Koot’s – The Stack 10p-2:30a

Koot’s – DJ Joe Brady 10:30p-2:30a

Mad Myrna’s – Friday Night Diva Variety Show 9p-12a

The Marlin (Fairbanks) – Xane FM 10p-2:45a

Matanuska Brewing Downtown – The Eternal Cowboys 8p-11p

Matanuska Brewing Company Eagle River – Becky Kotter & Co 7p-10p

Matanuska Brewing Company, Anchorage – The Eternal Cowboys 8p-11p

The Mug-Shot Saloon (Wasilla) – Area 907 10p-2:30a

O’Malley’s on the Green – Locomotion Alaska 7p-10p

Rainy Retreat Books (Juneau) – DHMS Music Program fundraising concert 5p-6p

The Rendezvous (Juneau) — Blackwater Railroad Company 9p-1a

The Spot (Willow) – Under 25 Open Mic 3p-6p

SubZero Microlounge – Denali 9p-12a

TRAX Outdoor Center – October First Friday w/ Casey Smith Project 5p-8

Van’s Dive Bar – Orion Donicht First Fridays 9p-12a

Veronica’s Café (Kenai) – Open Mic Night 6p-8p

VFW Post 9785 (Eagle River) – Danger Money Band 7:30p-11:30p

Williwaw – Termination Dust / Granddad / Hikes / Secret Garden 8p-11:30p

Williwaw – Friday Night Vibes in the Speakeasy with DJ Spencer Lee 10p-2a

Yukon Bar (Seward) – Cabaret! 7p-9p

Saturday October 5th

106.1 FM KONR Out North Radio – Beats Messiah + Beat Roots Fur Party 8p-12a

35+ Singles Dance Club – Nightclub 2 Step w/ JD Cox 7p-11p

Addie Camp (Soldotna) — Rivertown Royal Duo 6p-8p

Alaska Center of the Performing Arts – We Banjo 3 7:30p-9:30p

Alaska Center of the Performing Arts – Anchorage Symphony Orchestra’s Silent Film Night: The Cheechakos 8p-10p

Alibi Bar & Café – K Bay Renegades 10p-1a

Anchorage Community Theatre – Auditions for the Best Christmas Pageant Ever 3p-6p

Arctic Fox (Fairbanks) – Tony Taylor & DJ Polo 10p-2:30a

The Blue Fox – Live Music with The Snogos! 10p-2a

The Carousel Lounge – Daddy’s Issues 10p-2a

Eagan Center – German Club Oktoberfest 7p-12a

Four Corners Lounge – ArcticOutlaws 10p-2a

Hap Ryder Riverfront Theatre (Fairbanks) – Noises Off 7:30p-10p

Koot’s – The Look Fashion Show 9p-12a

Koot’s – The Stack 10p-2:30a

Koot’s – DJ LT 10:30p-2:30a

Koot’s – DJ Systematic 10:30p-2:30a

Loussac Library – Teen K-pop Party 3p-5p

The Marlin (Fairbanks) – Arctic Entry 10p-2:45a

Matanuska Brewing Downtown – Rhythmic Circle 8p-11p

Matanuska Brewing Company Eagle River – Regina and Will 7p-10p

Matanuska Brewing Company, Anchorage – H3 Hawaii Reggae 7p-10p

The Mug-Shot Saloon (Wasilla) – Area 907 10p-2:30a

Palmer Alehouse – Palmer Alehouse Octoberfest 12p-10p

Pizza Hut (Fairbanks) – Irish Seisiun 7p-10p

The Rendezvous (Juneau) — Basic Witch 9p-1a

Resurrection Lutheran Church – Gold Street Music 7:30p-9:30p

SubZero Microlounge – Denali 9p-12a

Williwaw – Animal Masquerade V: FLAMINGOSIS 9p-1a

Williwaw – Dapper Saturdays in the Speakeasy w/ The Last Rocketeer 10p-2a

Yukon Bar (Seward) – Cabaret! 7p-9p

Sunday October 6th

106.1 FM KONR Out North Radio – Sunday Beat Treat ft. Big Gay Mike 3p-5p

Anchorage Community Theatre – Auditions for the Best Christmas Pageant Ever 2p-5p

Anchorage Lutheran – John Damberg Latin Jazz Quintet Fall Fiesta Concert 4:30p-6p

Humpy’s — Open Mic 8p-11p

Koot’s – Open Mic Comedy 8:30p-10p

Matanuska Brewing Downtown – Rebeckah Hastings 7p-10p

Yukon Bar (Seward) – Cabaret! 1p-3p

Zip Kombucha – Marie Nielson 6p-8p

Monday October 7th

Matanuska Brewing Downtown – Rick Brooks 7p-10p

Koot’s – Open Mic 8p-2a

Zip Kombucha – Open Mic Night w/ TLooP Music 6p-8p

Tuesday October 8th

Alaska Center for the Performing Arts – Arctic Entries 7:30p-9:30p

American Legion Post 28 – Taco Tuesday Open Mic 6:30p-9:30p

The Carousel Lounge – Matt & Co 9p-1a

Houston High School – Combined Choir Concert 6:30p-8p

Koot’s – Eternal Cowboys 10p-2a

The Marlin (Fairbanks) – Open Mic Comedy 8p-11p

Matanuska Brewing Downtown – Will H. Johnson 7p-10p

Seward Alehouse – Tyson Tuesdays 9p-12a

Tips Bar (Eagle River) – Tony Valentine’s Girls Night Out 7p-10p

UAA Gorsuch Commons – Dance Night 7p-9p

Van’s Dive Bar – ARIA Alaskan Rooted Indie Artist & Band Showcase 8p-12a

Wednesday October 9th

The Carousel Lounge – Open Mic Hump Day 8p-12a

The Carousel Lounge – Metal After Midnight with Andy Clouds 11:50p-2a

Dave & Buster’s – DJ Covy 9p-12a

Koot’s – Open Decks 10p-1:30a

Koot’s – Open Mic Comedy 8:30p-10p

The Marlin (Fairbanks) – Open Mic Night 9p-2a

Matanuska Brewing Company, Anchorage – Lisa Lisa! 7p-10p

The Pioneer Bar – The Eternal Cowboys 10p-1a

The Rendezvous (Juneau) — GRLZ: Female Open Mic 7p-10p

The Rookery (Juneau) – Mountainside Open Mic & Art Night 7p-9p

The Schwabenhof (Wasilla) – Open Mic 7p-10p

Van’s Dive Bar – Mix & Match Wednesdays 8p-1a

Load comments