Thursday September 26th

Alaska Center for the Performing Arts – Gracias Christmas Cantata 7p-9p

Alleyway Grille – All Ages Open Mic Night 6pm–11p

Anchorage Town Square – Parlor in the Round w/ Fiona Rose, Emily Kurn, & The Suitcase Junket 5p-8p

Anchorage Senior Activity Center – Marriage… (and Love?) Concert 6p-8p

Aviator Hotel – Open Mic Night w/ TLoop 7p-11p

The Carousel Lounge – Motown, Soul Rock & Roll 8p-11p

Dave & Buster’s – DJ Covy 9p-12a

Don Jose’s (Soldotna) – Rick Weatherly 6p-9p

Goldie’s AK (Fairbanks) – Sound Check 7p-9p

Howling Dog Saloon (Fairbanks) – Thursday Night Jam 8p-11p

Humpy’s – Becky Kotter & Co. 8p-12a

Long Branch Saloon – JD Cox & The Harmonica Guy 9p-1a

Koot’s – Ayla Ray & Harper’s Farce 8p-2a

Koot’s – Fireside Thursdays w/ DJ JoJo 10p-2:10a

The Marlin (Fairbanks) – Early Thursday Concert Series 8p-9:30p

Matanuska Brewing Downtown – Lil Trouble 7-10p

The Rendezvous (Juneau) – Spondonicles 10p-12a

Soldotna Regional Sports Complex – Stand Up Comedy Workshop 7p-8p

Tailgaters Sports Bar & Grill (Wasilla) – AK Acoustic Projekt 7p-10p

Tequila 61˚ — Will H. Johnson 6p-9p

UAF Charles Davis Concert Hall (Fairbanks) – Music at One: Fall 2019 1p-2p

Van’s Dive Bar – Acoustic Oosik 9p-12a

Williwaw – The Eternal Cowboys 7p-10p

Williwaw – Throwback Thursdays w/ DJ Adam 7p-10p

The Writer’s Block Bookstore & Café – Marcio Candido 7p-9p

Yukon Bar (Seward) – Jam Night w/ Ben Sayers 9p-1:30a

Friday September 27th

907 Alehouse – Danger Money Band 8p-12a

Alaska Center for the Performing Arts – Gracias Christmas Cantata 7p-9p

Alaska Dance Promotions – Salsa Lessons & Dance Party 8p-1:30a

Alaska Railroad Intermodal Facility (Seward) – Seward Music & Arts Festival 5p-12:30a

American Legion Spenard Post 28 — Acoustic Steak Night w/ Dale Funk 6p-8p

American Legion Susitna Valley Post 35 (Wasilla) — The Carhartt Brothers 8p-11p

Anchorage Moose Lodge – DJ Rico 8p-12a

Arctic Fox (Fairbanks) – Marc Brown & The Blues Crew 10p-3a

The Avenue Bar – DJ Covy 10p-2:30a

The Carousel Lounge – Bullet Band 10p-2a

The Catch Restaurant and Bar (Soldotna) – Stand Up Comedy Fundraiser 7p-9p

Dirty Skillet (Hope) – Becky Kotter 6p-10p

The Folk School (Fairbanks) – Friday Uke Jam 7p-9p

Four Corners Lounge – Seth Malone & The Mabrey Brothers 10p-12a

Garcia’s Cantina & Café (Eagle River) – JD Cox & The Harmonica Guy 8:30p-11:30p

Hard Rock Café – The Snogos 9p-1p

Hap Ryder Riverfront Theatre (Fairbanks) – Noises Off 7:30p-10p

Hess Recreation Center (Fairbanks) – Ayla Ray / Casey Smith Project / The Dilemma 8p-12a

Humpy’s -The Monica Lettner Band 9p-1a

Inlet View Elementary School – PTA Dinner Dance 6p-8p

Jitters (Eagle River) – The Suitcase Junket 7:30p-9:30p

Juneau Arts & Culture Center – Che Apalache 7:30p-10:30p

Klondike Mike’s (Palmer) – Area 907 10p-2a

Koot’s – Superfrequency 10p-2:30a

Koot’s – DJ Joe Brady 10:30p-2:30a

Mad Myrna’s – Friday Night Diva Variety Show 9p-12a

The Marlin (Fairbanks) – Kinky Slinky / Poor Man’s Gun & File 10p-2:45a

Matanuska Brewing Downtown – Larry Zarella 8p-11p

Matanuska Brewing Company Eagle River – Shaun Pacarro 7p-10p

Matanuska Brewing Company, Anchorage – The Youngman Project 7p-10p

The Mug-Shot Saloon (Wasilla) – Those Guys 10p-2a

The Rendezvous (Juneau) — The Psychotics 9p-12a

The Spur (Fairbanks) – Alaska Comedy Presents: Ian Bagg!! 7p-10:30p

Veronica’s Café (Kenai) – Open Mic Night 6p-8p

Williwaw – 90’s Dance Party w/DJ Spencer Lee 10p-1a

Yukon Bar (Seward) – Motown Fever! 9p-1:30a

Saturday September 28th

35+ Singles Dance Club – Hustles Lessons with Mark & Julie 7p-8p

49th State Brewing – Scared Scriptless Improv! 8p-9:30a

907 Alehouse & Grill – Locomotion 8p-12a

Alaska Center of the Performing Arts – The Suitcase Junket 7:30p-9p

Alaska Center of the Performing Arts – The Magic of Adam Trent 7:30p-9:30p

Alaska Railroad Intermodal Facility (Seward) – Seward Music & Arts Festival 12p-12:30a

Alibi Bar & Café – Radio Flyers 10p-1a

APU Grant Hall – Midnight Sons A Cappella Chorus 6:30p-8:30p

Arctic Fox (Fairbanks) – John Shewfelt Jr. & Shot Time 10p-3a

Arctic Warrior Events Center (JBER) – Father Daughter Gala 5p-8p

Beautiful Home of Tim & Brian – Binge on Bach 4p-5:30p

Bunnell Street Arts Center – Wild Shore New Music Concert 7:30p-9:30p

The Carousel Lounge – Ira Sellers Band 10p-2a

Dirty Skillet (Hope) – Becky Kotter 6p-10p

Four Corners Lounge – Seth Malone & The Mabrey Brothers 10p-12a

Garcia’s Cantina & Café (Eagle River) – Odd Man Rush Party w/ I Like Robots 9p-12a

Hap Ryder Riverfront Theatre (Fairbanks) – Noises Off 7:30p-10p

Hard Rock Café – H3 Hawaii Reggae 9p-1a

Humpy’s – Derral Gleason 9p-1a

Kindred Post (Juneau) – Brown Sugar 6:30p-8:30p

Klondike Mike’s (Palmer) – Area 907 10p-2a

Koot’s – The Vintage Retro 10p-1:30a

Koot’s – DJ LT 10:30p-2:30a

Loretta French Park (Chugiak) – Mountain Music Family Festival 12p-5p

Matanuska Brewing Downtown – Schaefer Mueller 8p-11p

Matanuska Brewing Company Eagle River – Lulu Small Combo 7p-10p

Matanuska Brewing Company, Anchorage – Past Our Prime 7p-10p

The Mug-Shot Saloon (Wasilla) – Those Guys 10p-2a

Pizza Hut (Fairbanks) – Irish Seisiun 7p-10p

The Rendezvous (Juneau) — Studio 54 Disco Drag Show 7p-10p

Settlers Bay Golf Course (Wasilla) – Recycle Revival w/ Diana Z, Denali Cooks, Roland Roberts Trio, Braided River, The Forest That Never Sleeps, Super Saturated Sugar Strings, & More! 12p-9p

Silvertip Grill (Girdwood) – Sue Todd & Co. 7p-10p

Triple J Roadhouse – Trip Wire 9p-12a

UAA Fine Arts Building – Delights and Defiance of Divas 7:30p-9p

VFW Post 9785 (Eagle River) – Arctic Outlaws 7:30p-11:30p

Williwaw – Brunch w/ Blackwater Railroad Company 11a-2p

Williwaw – Lowroc. 7p-10p

Williwaw – Blackwater Railroad Company 9:30p-1:30a

Williwaw – Dapper Saturdays in the Speakeasy w/ The Last Rocketeer 10p-2a

Writer’s Block Bookstore & Café – Hot Club of Nunaka 7p-9p

Yukon Bar (Seward) – Motown Fever! 9p-1:30a

Zip Kombucha – Yoga w/ TLooP Music 10a-12:15p

Sunday September 29th

106.1 FM KONR Out North Radio – Beat Roots w/ Skylock Vixen 3p-5p

Alaska Railroad Intermodal Facility (Seward) – Seward Music & Arts Festival 12p-5p

Anchorage Waldorf School – Lydia Violet 8p-10p

Dirty Skillet (Hope) – Saturday Cinders 5p-9p

Hap Ryder Riverfront Theatre (Fairbanks) – Noises Off 2p-4p

Hard Rock Café – Danger & Diva 4:30p-7p

Humpy’s — Open Mic 8p-11p

Koot’s – Open Mic Comedy 8:30p-10p

Matanuska Brewing Downtown – Todd Long 7p-10p

UAA Fine Arts Building – Wild Shore New Music 7:30p-9p

Vagabond Blues (Palmer) – The Suitcase Junket 6p-7:30p

Writer’s Block Bookstore & Café – The Sleeping Ladye Waites 6p-9p

Monday September 30th

Matanuska Brewing Downtown – Shaun Pacarro 7p-10p

Koot’s – Open Mic 8p-2a

Zip Kombucha – Open Mic Night w/ TLooP Music 6p-8p

Tuesday October 1st

American Legion Post 28 – Taco Tuesday Open Mic 6:30p-9:30p

The Carousel Lounge – Matt & Co 9p-1a

Houston High School – Combined Choir Concert 6:30p-7:30p

Koot’s – Eternal Cowboys 10p-2a

The Marlin (Fairbanks) – Granddad /Termination Dust /Hikes /Good Hank 8p-1a

Matanuska Brewing Downtown – Schaefer Mueller 7p-10p

Seward Alehouse – Tyson Tuesdays 9p-12a

UAA Gorsuch Commons – Dance Night 7p-9p

Uncle Joe’s Pizzeria – JD Cox & the Harmonica Guy 6:30p-8:30p

Wednesday October 2nd

The Carousel Lounge – Open Mic Hump Day 8p-12a

The Carousel Lounge – Metal After Midnight with Andy Clouds 11:50p-2a

Dave & Buster’s – DJ Covy 9p-12a

Koot’s – Open Decks 10p-1:30a

Koot’s – Open Mic Comedy 8:30p-10p

The Marlin (Fairbanks) – Open Mic Night 9p-2a

Matanuska Brewing Company, Anchorage – Andy Mullen 7p-10p

The Pioneer Bar – The Eternal Cowboys 10p-1a

The Rendezvous (Juneau) — GRLZ: Female Open Mic 7p-10p

The Schwabenhof (Wasilla) – Open Mic 7p-10p

Van’s Dive Bar – Mix & Match Wednesdays 8p-1a

Load comments