For more information on all the following events, visit: www.akconcerts.com

Sign up for our newsletter online or by emailing us at AlaskaConcertConnection@gmail.com

Thursday May 23rd

The Alaskan Hotel & Bar (Juneau) – Open Mic Night 9p-1a

Aviator Hotel – Open Mic Night w/ TLoop 7p-11p

Boot’s Bison Ranch (Trapper Creek) – Trapper Creek Bluegrass Festival – All day

The Carousel Lounge – Motown Fever: Motown, Soul, & Rock n’ Roll 8p-11p

Chair 5 (Girdwood) – Ukulele Russ & His One Man Frontier Band 10p-12a

Georgeson Botanical Garden (Fairbanks) – Music in the Garden: Sourdough Rizers 7p-9p

Glacial Lounge (Skagway) – Juan Solo AK 8p-12a

Humpy’s – Lil’ Trouble 8:30p-12:30a

Koot’s – The Star of Alaska: Karaoke Tournament 7p-9p

Koot’s – Fireside Thursdays w/ DJ JoJo 10p-2:10a

The Long Branch Saloon – Broc ‘n’ Roll 9p-1a

Loussac Library – Teen K-Pop Party 6p-7:30p

Matanuska Brewing Company (Anchorage) – Larry Zarella (Denali Cooks) 6-9p

Matanuska Brewing Company (Eagle River) – Pierre Bidondo 6p-9p

The Narrows Bar (Juneau) – Thursday Night Jazz w/ The Juneau Five 7:30p-10:30p

The Seaview Café (Hope) – Jam Night w/ Andy Mullen 7p-11p

Sullivan’s Steakhouse – Blaze & Eric 6p-9p

Tailgaters Sports Bar & Grill (Wasilla) – AK Acoustic Projekt 7p-9p

Tequila 61˚ — Becky Kotter 6:30p-9:30p

Van’s Dive Bar – The Maness Brothers 9p-12a

West High School – Underground Dance Company 2019 Show: “Get Schooled” 7:30p-9p

Friday May 24th

American Legion Post 28 Acoustic Steak Night w/ J.J. Shockley 6p-8p

Arctic Fox (Fairbanks) – Marc Brown & The Blues Crew 10p-3a

Bear Tooth Theaterpub – Celebrate Tap! 12:30p-3p

Boot’s Bison Ranch (Trapper Creek) – Trapper Creek Bluegrass Festival – All day

Creekbend Company (Hope) – Nervis Rex 7p-11p

Dirty Skillet (Hope) – Jared Woods & Robb Rood 6p-10p

The Flat’s Bistro – Friday Night Live w/ Mike Morgan 9p-11p

Humpy’s – Harp Daddy 9:30p-1:30a

Koot’s – The Stack 10p-2:30a

Koot’s – DJ Joe Brady 10:30p-2:30a

Mad Myrna’s – Friday Night Diva Variety Show 9:30p-11:30p

Matanuska Brewing Co. (Anchorage) – Alaska’s Blues Core 9p-11p

Matanuska Brewing Co. (Eagle River) – Whitney Youngman 7p-10p

The Marlin (Fairbanks) – Ragged Company & Casey Smith 10p-3a

Mean Queen (Sitka) – Cousin Curtiss 8p-10p

Mug-Shot Saloon (Palmer) – Those Guys 10p-2a

O’Malley’s on the Green – Locomotion 7:30p-10:30p

Palmer Museum of History & Art – Lulu Small 11:30a-1:30p

Salmon Creek Park (Gustavus) – Horsenecks 6p-11p

The Schwabenhof (Wasilla) – Billy Strain 7:30p-12a

The Seaview Café (Hope) – The Denali Cooks 7p-11p

SubZero – DJ House Sessions 9p-1a

Sullivan’s Steakhouse – Taylor Caldwell Duo 6p-9p

Ted Steven’s International Airport – Becky Kotter 12:30p-3:30p

Tony’s Sports Bar (Fairbanks) – Memorial Friday w/ DJ Manny 10p-3p

Triple J Roadhouse (Houston) – The Avery Wolves 8p-10p

The Vagabond Inn (Kenai) – Melster Blues Band 9p-12a

Van’s Dive Bar – TBD 8p-1a

Veronica’s Café (Kenai) – Open Mic Night 6p-8p

The Whale’s Tail — DJ 3rd George 9p-2a

Williwaw – DJ Spencer Lee in the Speakeasy 10p-2a

Williwaw – DJ GRE’s Birthday Weekend! 9:30p-1:30a

Zip Kombucha – Danger & Diva 6p-9p

Saturday May 25th

907 Alehouse – Becky Kotter & Co 8p-12a

Ammo Can Coffee (Kenai) – Open Mic Night 6p-10:30p

APK State Library (Juneau) – Juneau Cabaret: Tribute to Peggy Lee 2p-4p

Arctic Fox (Fairbanks) – John Shewfelt Jr. & Shot Time 10p-3a

Bernie’s Bungalow – Area 907 7p-10p

Boot’s Bison Ranch (Trapper Creek) – Trapper Creek Bluegrass Festival – All day

Creekbend Company (Hope) – Nervis Rex 7p-11p

Dirty Skillet (Hope) – Jared Woods & Robb Rood 6p-10p

Edna Wise Firehouse Theater (Fairbanks) – Interior Alaska RAE Rescue: Cold Blooded Revival 2p-3:30p

Humpy’s – The Monica Lettner Band 9:30p-1:30a

Koot’s – The Stack 10p-2:30a

Koot’s – Memorial Weekend Party w/ DJ Big C 10:30p-2:30a

The Marlin (Fairbanks) – Fat Trophy Wife & AK Dubby 10p-2a

Matanuska Brewing Co. (Anchorage) – Nathan Kalish & The Last Callers 9p-12a

Matanuska Brewing Co. (Eagle River) – Jon Dykstra 7p-10p

McGinley’s – Danger & Diva 9p-12a

Mean Queen (Sitka) – Cousin Curtiss 9p-11p

Mug-Shot Saloon (Palmer) – Those Guys 10p-2a

Palmer Alehouse – Arctic Outlaws 7p-10p

Pizza Hut (Fairbanks) – TRAD Irish Seisiun 7p-10p

The Seaview Café (Hope) – The Denali Cooks 7p-11p

SubZero – Will H. Johnson 9p-12a

Sullivan’s Steakhouse – The Tom Bargelski Duo 8p-11p

The Sunrise (Cooper Landing) – Hwy9 9p-1a

Triple J Roadhouse (Houston) – Unhinged 8p-12a

Uncle Leroy’s Coffee – Queen’s Coffeehouse Confessions 7p-8p

The Vagabond Inn (Kenai) – Melster Blues Band 9p-12a

Van’s Dive Bar – Building 13 10p-2a

Veronica’s Café (Kenai) – Live Music w/ Ryan Hiller! 6:30p-8p

VFW 9978 – DJ Rico 9p-2a

The Whale’s Tail — DJ 3rd George 9p-2a

Williwaw – DJ Fan Service 9:30p-1:30a

Williwaw – So Fly Saturdays w/ DJ GRE 10p-2a

Sunday May 26th

Boot’s Bison Ranch (Trapper Creek) – Trapper Creek Bluegrass Festival – All day

Goody2Shoes Dance Hall Café (Ninilchik) – Troubadour North 5p-8p

Humpy’s — Open Mic 8p-11p

Mendenhall Valley Library (Juneau) – Juneau Cabaret: Tribute to Peggy Lee 6p-8p

Palmer Aleouse – Nathan Kalish & The Last Callers 5:50p-8:30p

Pioneer Park (Fairbanks) – Tundra Caravan w/ Shiloh & Rainbow Laser Space Cats! 1p-2p

The Seaview Café (Hope) – Jimmy Sandy 5p-9p

Zip Kombucha – Roland Olayvar 5p-7p

Monday May 27th

American Legion Jack Henry Pot 1 – Danger Money BBQ 1p-5p

Anchorage Town Square – Community Piano 9a-3:30p

Boot’s Bison Ranch (Trapper Creek) – Trapper Creek Bluegrass Festival – All day

Humpy’s – Becky Kotter & Company 8:30p-12:30a

Koot’s – Open Mic & Two Moo Monday 8p-2a

Loussac Library – Irish Folk Dance Class 6:30p-8p

Palmer Alehouse – Ukulele Russ & His One Man Frontier Band 12p-3p

Tuesday May 28th

Anchorage Town Square – Community Piano 9a-3:30p

The Carousel Lounge – Matt & Co 9p-1a

Humpy’s – JD Cox & The Harmonica Guy 8:30p-12:30a

Koot’s – Eternal Cowboys 10p-2a

Wednesday May 29th

Anchorage Town Square – Community Piano 9a-3:30p

The Carousel Lounge – Hump Day Open Mic 8p-12a

Humpy’s – Mike Gorder 9p-11p

Koot’s – Open Decks 10p-1:30a

Koot’s – Monthly Theme Night #4: Women In Music Karaoke Contest 10p-2a

Loussac Library – International Folk Dancing 6p-10p

Matanuska Brewing Co (Anchorage) — Orion Donicht 6p-9p

The Mug Shot Saloon (Wasilla) – AK Acoustic Projekt 9p-12a

Muse — 1 Million Cups w/ Anchorage Community House & Parlor in the Round 9a-10a

The Pioneer Bar – The Eternal Cowboys 10p-12a

The Rookery (Juneau) – Cousin Curtiss 7p-9p

The Schwabenhof (Wasilla) – Open Mic 7p-10p

Soldotna Creek Park – RockStock w/ Scrap Metal 6p-10p

Sullivan’s Steakhouse – KillBill Sax 6p-9p

Ted Steven’s International Airport – Becky Kotter 12:30p-3:30p

Van’s Dive Bar – Mix & Match Wednesdays w/ ADK Events 8p-11p

The Writer’s Block – Coffee & Country 6p-9p

Zip Kombucha – TLooP 6p-8p

Load comments